top of page

 

Baltikumi juhtiva betoonelementide tootja TMB Soome ja Läti üksuste müügi nõustamine

2017. aastal pöördus Consolis TMB omanike poole sooviga ettevõte üle võtta. Consolis on Euroopa juhtiv betoonelementide tootja. TMB ostuga soovis Consolis tugevdada oma turupositsiooni Euroopa kirdeosas – Soomes, Rootsis ja Baltikumis.

2017. aastaks oli TMBst saanud silmapaistev edulugu Eesti betoonitööstuses. Ettevõttel oli õnnestunud vähem kui 10 aastaga suurendada oma käivet ja EBITDAt kümme korda, vastavalt 124 miljoni ja 21 miljoni euroni. Algselt ainult kohalikul turul tegutsenud tootaja oli selleks ajaks kasvanud oma valdkonna üheks suurimaks ettevõtteks, kellel olid tootmisüksused Eestis, Lätis ja Soomes ning tugiüksus Rootsis. Sellise erakordse kasvu saavutamisel oli oma roll lisaks orgaanilisele kasvule ka ülevõtmistehingutel. 2016. aastal omandas TMB enamusosaluse Soome betoonelementide tootjas Betonimestarit, mis tugevdas märkimisväärselt nende positsiooni Soome ja Rootsi turul ning kahekordistas grupi tootmisvõimsuse. See tehing oli tähelepanuväärne, kuna TMB oli seal väiksem osapool. Omanike jaoks polnud see aga esimene edukas M&A tehing. TMB omandati MBO kaudu 2012. aastal kohalikelt ehitusettevõtetelt. Seega oli TMB omanikel endal varasemalt piisavalt kogemusi M&A tehingutes läbirääkimiste pidamiseks ning see oli ka põhjus, miks TMB müügiprotsessi otsustati ainsa finantsnõustajana kaasata Investment Agency (Prudentia eelkäija) ja juriidilise nõustajana Cobalt.

Läbirääkimistel jõuti suhteliselt kiiresti mõlemat osapoolt rahuldava tulemuseni, hoolimata suurenenud ebakindlusest ülemaailmsetel aktsiaturgudel, Rootsi krooni nõrgenemisest ja Rootsi ehitusturu väljavaadetega seonduvatest muredest. Allkirjastatud SPA järgi oli algselt plaanis müüa kogu TMB äritegevus, kuid arvestades osapoolte mõju piirkonna turgudel, oli ühinemiseks vaja konkurentsiameti nõusolekut, mida Eesti ja Soome konkurentsiametitelt ei saadud. Seetõttu tuli kogu tehing ümber vaadata ja viia vastavusse konkurentsiametite nõudmistega, mis muutis kogu protsessi palju keerukamaks.

Tehing viidi lõpule 2019. aastal ja see oli üks suuremaid tehinguid M&A valdkonnas sellel aastal.

 

 

31-_T6A6866-BalticPictures.lv.jpg

Sulev Raik: TMB on suure-pärane näide sellest, kuidas ülevõtmistehingute abil on võimalik ettevõtte väärtust kasvatada ja kasumit teenida.

 

See on lugu kahest mehest, kes tegutsesid nõukogude pärandist tulnud ettevõttes ja asusid selle äritegevust ümber korraldama. See viis omakorda ettevõtte väljaostmiseni mõned aastad hiljem. Seejärel omanikena, otsisid nad jätkuvalt erinevaid võimalusi ettevõtte kasvatamiseks ja efektiivsuse suurendamiseks. Peale orgaanilise kasvamise, kasutati aktiivselt ülevõtmis-tehinguid eesmärkide saavutamiseks. TMB lugu võiks olla inspiratsiooniks neile, kes pole veel kaalunud ülevõtmistehinguid vahendina oma ettevõtte väärtuse kasvatamiseks. Üha enam ettevõtteid aga seda juba teevad. Mul on hea meel, et olen saanud olla osaline TMB teekonnas.

bottom of page