top of page

Kas tunned? Balti TOP30 võitja – 6 miljardit eurot väärt Thermo Fisher Scientific Baltics Leedust

Erinevate metoodikatega Eesti väärtuslikumaid ja suuremaid ettevõtteid ritta panevate edetabelite kõrval eksisteerib ka Balti TOP30 ja selle värske 2022. aasta võitja on avalikkusele vähetuntud 6 miljardi eurose koguväärtusega Leedu ettevõte Thermo Fisher Scientific Baltics, mis aitab klientidel leida vähiravimeid, kaitsta keskkonda ja tagada toidu ohutust.


B2B-sektoris tegutsev Thermo Fisher Scientific on ennast kirjeldanud "maailma liidrina teaduse teenindamisel". Ettevõttele kuuluvad sellised tuntud kaubamärgid nagu Thermo Scientific, Applied Biosystems, Invitrogen, Fisher Scientific, Unity Lab Services, Patheon ja PPD. Ettevõte kuulub USA kontserni, mille kogukäive ületab 40 miljardit dollarit. Eelmise aasta Balti TOPi edetabelis asus ettevõte teisel kohal 4,7 miljardilise väärtusega ning kindlasti andis tema väärtuse kiirele kasvule hoogu juurde ka Covid-19 kriis.

Prudentia poolt koos Leedu koostööpartneri Confidentusega koostatava Balti TOP30 ettevõtete hulgas oli 2022. aastal kümme ettevõtet Leedust, kümme Eestist ning kolm Lätist. Ülejäänud seitse edetabelisse kuuluvat ettevõtet on rahvusvaheliste ettevõtete tütarettevõtted, mis tegutsevad eraldiseisvalt rohkem kui ühes Balti riigis. Selline olukord näitab, et Leedu ja Eesti ettevõtted on vastavate tööstusharude puhul rohkem konsolideerunud, samuti on Leedu ja Eesti ettevõtted Baltikumi ja Euroopa mastaabis aktiivsemad.


Eesti esinumbrid Balti TOPis – Luminor ja Graanul Invest


Eesti ettevõtetest on parimatel kohtadel Luminor Bank (12.) ja Graanul Invest (13.). Meeldetuletuseks – Luminor konsolideerib oma Baltikumi äritegevust Eestis, samal ajal kui Swedbank teeb seda Lätis. Meeldetuletuseks Swedbank AS oli Eesti TOP101 2022 aasta edetabeli võitja.


Eraldi märgiks ära Eesti Energia (16.) ja Enefit Greeni (17.) positsiooni. 2022. aasta Eesti TOP101 väärtuslikumate edetabelis eraldati kahe ettevõtte väärtused tulenevalt TOP101 koostajate soovist kirjeldada börsiettevõtete väärtuseid eraldiseisvana. Juhul kui seda poleks tehtud, oleks Eesti Energia ca 2,2 miljardi suuruse koguväärtusega ka Balti TOP30 kuuendal kohal. Minu arvates oli otsus õige, sest kahe hästi juhitud ettevõtte Eesti Energia ning Enefit Greeni edasine areng on oluline nii Eesti kui kogu Baltikumi energiasektori seisukohalt. Suure tõenäosusega võib Enefit Green võita Eesti väärtuslikuma ettevõtte edetabeli peale seda, kui on tööle hakanud Liivi lahe meretuulepark koguvõimsusega kuni 1000 MW, mis tagaks pea poole Eesti ja Läti elektrienergiavajadusest. Eesti Energiale on jäänud kanda peamine roll põlevkivi energeetika ja põlevkivi keemia arendamisel. Põlevkivi, mis sisaldab 70% ulatuses orgaanilist ainest, omab tohutut potentsiaali keemiatööstuse valdkonnas. Lähitulevikus, kui on välja arendatud piisavas mahus taastuvenergia tootmisressursse, võib osutuda võimalikuks loobuda põlevkivi põletamisest Narva elektrijaamades. Unustada ei maksa ka seda, et Eesti Energia omab konkurentsieelisena ka nii tehnoloogilist kui tööjõuressurssi tulevikus Eesti fosforiidi ja graptoliitargilliit kihindis olevate materjalide võimalikul kasutuselevõtul.


Maxima emafirma Vilniaus Prekyba endiselt tipus


Pea poole miljardi suuruse EBITDA ja 4,7 miljardi euro suuruse väärtusega oli 2022. aastal üks Baltikumi edukamaid ettevõtteid (2. koht) Leedu jaekaubanduskonglomeraat VILNIAUS PREKYBA, mis omab teadagi Maxima, Akropoli, Euroaphoteca, Stokrotka, Barbora kaubamärke ja tegutseb 6 riigis üle 2000 müügikohaga ja 44 000 töötajaga. Rahvusvahelise haarde jätkuvat kasvu näitas 2022 aastal Euroapotheca ja Oriola apteegikettide ühendamine Rootsis, mille tulemusena tekkis Rootsi suurima apteekide arvuga ettevõte üle 500 müügikohaga.


Kokkuvõttes võib öelda, et 30 väärtuslikuma Baltimaade ettevõtte koguväärtus suurenes aasta jooksul 3,5% ehk 1,6 miljardi euro võrra jõudes 46,6 miljardi euroni ning Eesti ettevõtted on arvuliselt edetabelis edukalt esindatud.



bottom of page