top of page

Ainus terasetehas Baltikumis JSC “Liepājas Metalurgs” - maksejõuetusprotsessist kuni uute omanikudeni.

"Liepājas Metalurgs" pankrotihaldur Haralds Velmers andis 12. jaanuaril 2015 vastloodud ettevõtte "KVV Liepājas Metalurgs" juhatuse liikmele Igors Kovaļenkole üle sümboolse võtme. Selle sündmusega müüdi ettevõtte tehas ning lõpetati edukalt ettevõtte päästemissioon, millega Prudentia oli seotud olnud alates 2013. aastast.

 

Seoses terase hinna pideva langusega Euroopas, seisis Baltimaade ainus terasarmatuuride tootja - eraomandis olev AS "Liepājas Metalurgs" - 2013. aastal silmitsi üha teravama kahjumiga. Olukorra muutsid veelgi hullemaks LM-i kohustused, mis ületasid sel ajal 200 miljonit eurot, millest osa oli riigi poolt käendatud. Algselt kutsuti Prudentia esindama Võlausaldajate klubi (sh finantsvõlausaldajad - Läti riik, Citadele pank ja SEB Pank ning kaks suurimat tarnijat - Latvenergo ja Stemcor), viimaks läbi ettevõtte äritegevuse üksikasjalik analüüs, suhtlemaks asjaosalistega ja töötamaks välja võlausaldajate, kelle nõuded ületasid kokku 141 miljonit eurot, kaitse maksimeerimise strateegia väljatöötamine. Ettevõtte õiguskaitse saamiseks pöördusid asjaosalised kohtusse, kuid omanikud ei suutnud võlausaldajatega võimalikus lahenduses kokku leppida ja ettevõte kuulutati maksejõuetuks. Pärast seda kutsus pankrotihaldur konkureeriva protsessi kaudu Prudentia konsultandiks ettevõtte varade, sealhulgas tehase müümise protsessi. 

 

Protsess uute investorite ligimeelitamisest kuni tehingu sõlmimiseni võttis ebaharilikult vähe aega (võttes arvesse tehingu suurust) järgmiste tegurite tõttu - Prudentia meeskonna hea ettevalmistustöö ja võime pöörduda rahvusvaheliste terasetööstuse spetsialistide poole, kasutades ülemaailmse M&A partnerite võrgustikku. Omandamisprotsessis tekkis investorite vahel suur konkurents, mis suurendas omandamishinda esialgse pakkumisega võrreldes rohkem kui kaks korda. Lisaks rahuldasid maksetingimused ja garantiid võlausaldajaid ning tehing viidi lõpuni. Kõigest 9 kuud peale investorite ligimeelitamise protsessi algust müüdi tehas rekordilise 107 miljoni euro eest, mis tegi sellest 2014. aastal Baltimaade suurima tehingu.

 

10-_T6A5801-BalticPictures.lv.jpg

Ivars Pinkulis: "Liepājas Metalurgs" omandamine oli 2014. aasta suurim tehing Baltimaades. 

Prudentia meeskond osales algselt JSC "Liepājas Metalurgs" päästeplaanis ja hiljem ka müügiprotsessis, mille raames pühendus ettevõtte inimressurss 2 aasta vältel võlausaldajatele ja pankrotihaldurile kiirete, kuid samas usaldusväärsete teenuste pakkumisele.

See on Läti ajaloos väga ainulaadne juhtum, kuna varem pole olnud samaväärseid olukordi, kus nii suur ettevõte oleks maksejõuetusest päästetud ja sellises seisukorras uutele investoritele müüdud, et ta võiks kohe oma tööd alustada. 

Võlausaldajate, ettevõtte juhtkonna ning juriidilise büroo eduka koostöö abil suutsime leida lahendused maksejõuetusmenetluse nõuete täitmiseks ja samal ajal luua atraktiivsed investeerimisvõimalused rahvusvahelistele investoritele. 

Hästi korraldatud investorite ligimeelitamise protsess võimaldas meil vastu võtta üle 10 mittesiduva pakkumise ning pidada läbirääkimisi kõrgema hinna ning parimate maksetingimuste osas.

 

bottom of page