Prudentia Advisory koostöös Siena Secondary Fondiga koostasid nüüd juba teist korda Eesti väärtuslikumate tehnoloogiaettevõtete pingerea. TopTech edetabel aitab selgemini näha ja mõista nende ettevõtete potentsiaali ning panust kohalikku majandusse. Sektori kasv on olnud jätkuvalt hämmastavalt kiire ning see peegeldub ka TOPis, kuhu kuulub tänavu juba 30 Eesti asutajate poolt loodud tehnoloogiaettevõtet. Edetabeli koostamiseks anname ettevõtete väärtusele võrreldava hinnangu konkreetsel ajahetkel ning konkreetse metoodikaga.
Otsustasime sel aastal TopTech nimekirja pikendada 25-lt 30-le, et avalikkusele pakkuda veelgi esinduslikumat ettevõttete võrdlust. Sektor on näidanud võimsat kasvu ning mõnede ettevõtete väärtuse kasv on olnud lausa uskumatult kiire. Sealjuures tasub mainida, et mitmed väärikad ettevõtted on suure tõenäosusega pingereast välja jäänud, sest puudusid usaldusväärsed andmed nende hindamiseks.
Kuigi tehnoloogiasektori ettevõtete väärtused teevad täna ülemaailmselt vähikäiku, siis Eesti TopTechi edetabeli üldpilt seda veel ei peegelda. Ainuüksi 2022. aasta esimese 10 kuu jooksul kaasasid ettevõtetted kokku ca 1,3 miljardit eurot, mida on 30% rohkem kui eelmisel aastal kokku. Vastavalt metoodikale võtame väärtuse hindamise aluseks kaasatud kapitali – kui raha kaasatud ei ole, kasutame avalike ettevõtete käibekordajaid.
30 ettevõtte väärtus kokku on üle 21 miljardi euro ning kõige tulusam valdkond tundub pingerea põhjal olevat mobility – 2 selle valdkonna ettevõtet moodustavad topi koguväärtusest koguni 36%. Järgnevad 10 fintech ettevõtet, mis moodustavad kokku 35% TOPi väärtusest. Samas pingeritta kuuluvad 8 B2B SaaS ettevõtet 13 protsendiga koguväärtusest.
Muidugi kuuluvad pingeritta n-ö vanad tegijad nagu Bolt ja Wise, sealjuures ongi kõige paremini jälgitav börsile suundunud Wise’i väärtus, kelle aktsia hind tegi see aasta läbi küll suure kukkumise, kuid on tänaseks juba tublisti kosunud ja väärinuks tänase seisuga jälle esikohta.
Kuna tehnoloogiaettevõtete käibekordajate põhjal arvutatud väärtused on vähenenud, on tabelist välja langenud ettevõtteid, kelle käive on vähenenud või ei ole suutnud piisavat kasvu näidata – näiteks meditatsiooni- ja lõõgastusrakendus Synctuition ja litsentsi-, partnerlus- ning sponsorlepingute platvorm Brainbase.
Tabelis on uusi tulijaid ligi pooled (13 ettevõtet) ehkki esimese uue nime leiab alles esikümne lõpust (metaversumi avataridega tegelev Ready Player Me). Pingerea valdkondade jaotusele kohaselt annavad tooni erinevad finantsteenuste ettevõtted nagu 3Commas, aga ka tootmistarkvara Katana, läbirääkimiste tehisintellekti arendav Pactum, tööhaldustarkvara Scoro ja NFT-rakenduste infrastruktuuri pakkuv NFTPort.
Kusjuures NFT-dest rääkides, kas teadsite, et TopTech võitja saab preemiaks Navitrolla NFT digimaali? Käesoleval aastal on auhinnaks “Salvatore Mundi”, mis haakub tabeli liidri Bolti missiooniga luua linnu inimestele, mitte eraautodele.
Tuleval aastal ootame tehnoloogiaettevõtete pingilt vaid pikkuse lisamist. Ka sel aastal sai Eesti juurde 2 ükssarvikut, mis on küll ühe võrra vähem kui eelmisel aastal, kuid ülitugev saavutus siiski. Võrreldes mõne aasta taguse ajaga on meil tekkinud ka arvestatav maht VC fonde, mis suudavad investeerida ettevõtetesse aina hilisemates rahastusvoorudes, mille tagajärjel jääb aina enam väärtuse kasvust ka Eestisse, mis kiirendab ükssarvikute kasvulava veelgi.
Comments