top of page

Ettevõtte väärtuse hindamine - milleks vajalik?

Eesti superkondensaatorite tootja Skeleton Technologies on teatanud märkimisväärsest laienemisest Prantsusmaale ning kavandab kolme aasta pärast börsile tulemist. Ettevõte investeerib 600 miljonit eurot grafeenipõhise akutehase ja uurimiskeskuse rajamiseks Lõuna-Prantsusmaal Toulouse'i lähedal. AS Skeleton on kiiresti arenev ettevõte mis kaasab turult nii avalikku-, era- kui ka võõrkapitali. Kõikides etappides peab ettevõte oma partneritele ja investoritele tõestama ja põhjendama ettevõtte väärtuse muutumist. See tähendab, et väärtus on dünaamiline ning selle teadmine tuleb kasuks mitmetes olukordades. Vaatleme neist mõningaid:


Investeeringute hankimine: Ettevõtte laienemine Prantsusmaale on Skeletoni jaoks oluline samm, mis äratab laialdast tähelepanu. Vaatame selle näite põhjal mitmeid ettevalmistustööd puudutavaid aspekte. Sellised märkimisväärsed investeeringud nõuavad ettevõttelt kapitali kaasamist. Uute investorite kaasamisel, kes toovad ettevõttesse lisakapitali, tuleb määrata, millise ettevõtte väärtuse põhjal raha kaasatakse. Sellest hinnast sõltub otseselt, kui suure osa investeeringut saavat ettevõttest investor endale saab. Samuti võimaldab ettevõtte või selle äriüksuse hindamine investoritel teha teadlikumaid otsuseid ning suurendab nende usaldust ettevõtte vastu.


Laenude taotlemine: Lisaks potentsiaalsetele investoritele võib ettevõtte hindamine huvi pakkuda ka võimalikele laenuandjatele. Kreeditorid võivad nõuda ettevõtte hindamist osana teistest dokumentidest, mida kasutatakse projekti rahastamise tagamiseks. See aitab kreeditoritel mõista ettevõtte finantsseisundit ja määrata laenu andmise tingimusi.


IPO: Skeleton Technologies on samuti teatanud oma plaanidest minna kolme aasta pärast börsile. Emissiooniprospekti koostamine eeldab samuti ettevõtte väärtuse hindamist, et määrata pakutavate aktsiate hinnavahemik. Börsile minek nõuab põhjalikku äriväärtuse hindamist, et aru saada, millises hinnavahemikus aktsiad noteeritakse.  Praegusel hetkel omab börsifirma Harju Elekter osalust Skeleton Technologis, mis tähendab, et Skeleton Technologiesi väärtus mõjutab otseselt AS Harju Elektri aktsiate väärtust. Antud juhul näitab ettevõtte vahehindamine teistele investoritele, kui hästi ettevõte areneb ja kas seatud eesmärgid aktsionäride heaolu suurendamiseks on täidetud.


Müügi ettevalmistamine:  Eelmisel aastal toimus kohalikul toiduainete turul suur tehing. Maag Grupp ostis Soome HKScanilt Balti ettevõtted, mis toodavad lihatooteid (uuele omanikule läksid üle sellised tuntud kaubamärgid nagu Tallegg, Rigas Miesnieks, Jelgava ja Klaipėdos Maistas). Tehingu väärtus oli 90 miljonit eurot. Ostutehingute läbirääkimised võivad kesta väga kaua, sest tehingu sõlmimiseks on vajalik, et mõlemad osapooled jõuaksid üksmeelele ettevõtte väärtuse osas. Enamasti tellitakse sellistel juhtudel sõltumatu osapoole subjektiivne hinnang. Lisaks aitab äri hindamine tuvastada tugevad ja nõrgad küljed ettevõttes ning mõista selle potentsiaali ja riskiprofiili. See võimaldab partneritel saavutada õiglast kokkulepet osaluse väärtuse üle ning tagab õiglase ja läbipaistva protsessi lõpetamise.


Oma ettevõtte kaasomaniku osaluse väljaostu hindamine: Väga sageli juhtub, et äri aetakse koos mitme partneriga. Ühel hetkel võib sellistes ettevõtetes tekkida olukord, kus üks omanikest soovib oma partneri välja osta. Näiteks kevadel 2024 sai teatavaks, et AS Mainor Ülemiste ostab välja oma Soome partneri. Selle tehinguga lõpeb 15-aastane koostöö Mainor Ülemiste ja Soome börsifirma Technopolis Plc vahel.

Sellistes olukordades on ettevõtte hindamine kriitilise tähtsusega. Et tagada õiglane tehing mõlemale poolele, kasutatakse sageli sõltumatuid hindamisfirmasid, et määrata ettevõtte või selle osa õiglane turuväärtus. See aitab vältida vaidlusi ja tagab, et mõlemad osapooled on rahul tehingu tingimustega.


Pankrot või ettevõtte saneerimine: Kevadel 2024 lõppes üks kõige kõmulisemaid ja pikemaid piimatootja Tere AS saneerimisprogrammi kinnitamise protsesse. Protsess algas 2016. aastal ja kestis kokku 8 aastat. Võlausaldajad võivad nõuda ettevõtte või selle üksuse hindamist saneerimise või pankroti korral. Saneerimise protsessis on hindamine oluline, et määrata ettevõtte varade ja kohustuste väärtus ning teha kindlaks, kas ja kuidas on võimalik ettevõtet taastada ja tegevust jätkata. Hindamine aitab koostada realistliku saneerimiskava, mis näitab, kuidas ettevõte saab oma finantskohustusi täita ja samal ajal jätkata oma tegevusega.


Lahutusprotsessid: Amazon.com Inc. asutaja Jeff Bezose lahutus oma 25-aastasest abikaasast MacKenzie Bezosest viidi reedel Seattle'i piirkonna kohtuniku poolt lõpule, mis sillutas teed talle 38,3 miljardi dollari väärtuses Amazoni aktsiate saamiseks, teatas Bloomberg.


Börsil noteerimata ettevõtete puhul, eriti olukordades kus üks osapool soovib ettevõttest täielikult väljuda ja nõuab oma osaluse eest õiglast hüvitist, on ettevõtte hindamine ülioluline. Hindamine aitab määrata osaluse turuväärtuse, tagades, et lahkuv partner saab õiglase kompensatsiooni, samal ajal kui ettevõte saab jätkata oma tegevust ilma finantsiliste või juriidiliste vaidlusteta.


Veel võib olla hindamine vajalik näiteks pärandi planeerimisel, kindlustuskaitse hindamisel, strateegilise planeerimise eesmärgil ning mõningatel juhtudel ka ettevõtte likvideerimisel.


Ettevõtte hindamine on keeruline protsess, mis nõuab kogenud hindaja abi. Meie meeskond omab üle 15 aasta kogemust ettevõtete hindamisel, mille jooksul oleme kokku puutunud mitmete sektorite eripäradega ja erinevate ärimudelitega. Lisaks sellele oleme koostanud juba 5 aastat järjest Eestis ja 15 aastat Lätis TOP101 - kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit. Meie pikaajaline kogemus ja ekspertiis teevad meist usaldusväärse partneri, kui on vaja määratleda ettevõtte väärtust.


Loe Prudentia poolt koostatud TOP101 kohta siit

Comments


bottom of page