top of page

7 mõtet maailmas toimuva mõjust TOP101 2022. aasta edetabelile

Järgmine Eesti TOP101 Eesti väärtuslikumate ettevõtete edetabel avalikustatakse 2022. aasta novembris. Topi koostamisel mänivad suurt rolli 2021. aasta majandusaasta tulemused, mistõttu võib juba täna öelda, et eelmise aasta seisuga võrreldes on oodata mitmeid muutusi. Eelkõige mängivad rolli kiire inflatsiooni ning pandeemia šokist taastumine, aga ka muutused tooraineturul ning Venemaa agressioon Ukraina vastu.


1. Koroonast räsitud valdkondadele terendab leevendus

Kaks aastat tagasi alanud tervisekriisiga on kõige valusamini pihta saanud turismi-, transpordi-, toitlustus-, majutus- ja meelelahutussektorid. Just nemad on kõige enam jäänud kohalike ning sihtkohariikide piirangute tõmbetuultesse. Hetkel hoogsalt leviv koroonaviiruse omikron tüvi õnneks haiglaid nii palju ei koorma ning järk-järgult on asutud piiranguid leevendama, näiteks tugevalt päevakorral olev koroonapassist loobumine. Eeltoodud sektoritele oleks piirangute leevendamine suur kergendus ning annaks võimaluse oma väärtust oluliselt kasvatada näiteks Tallink Group AS-ile ning Tallinna Sadam AS-ile. Teisalt mõjutab energiahindade kasv ja turismi madalseis kindlasti negatiivselt hotellisektorit.


2. Jaekaubanduse käive on tõusuteel

2021. aasta detsembri esmatarbekaupade jaekäive oli aastatagusega võrreldes 9,5% suurem. Kindlasti aitas käibe kasvule kaasa ka kiirenenud inflatsioon, aga kokkuvõttes oli käibe kasv jaekaubandusettevõte jaoks soodne ning suurendas sektori koguväärtust. Näiteks Tallinna Kaubamaja Grupi koguväärtus suurenes aastaga ca 20%. Jätkuvalt on kasvufaasis ka e-kaubandus, mis omakorda kasvatab transpordiettevõtte Eesti Post AS käivet. on kasvufaasis. Suurt väärtuse lisandumist on oodata ka energia- ja kommunaalettevõtetelt, eelkõige Eesti Energia AS-lt ja VKG-lt kuna 2021. aasta teises pooles toimus suur energiahindade tõus, mida täiendavalt mõjutab jällegi Ukrainas toimuv.


3. Kinnisvarasektoris on tormilised ajad

Kinnisvarasektoris on nõudlus aina kõrgem ning laenuraha hind jätkuvalt madal, mis kajastub selgelt ka ettevõtete väärtuses – Merko kasvas aastaga pea 46%, Eften aga 23% . Siiski terenduvad riskid seoses kiiresti kasvava ehitushinna ning kiirest inflatsioonist tingitud keskpankade rahapoliitika muutusega. Lisaks mõjutab kinnisvarasektori riske koroonast ning energiahindae tõusust räsitud hotellisektor, samas on vaja majutada Ukrainast potensiaalselt saabuvat 10 000 inimest, mis lühiajaliselt tekitab majatusteenuste turule täiendava nõudluse.Saabujad leevendavad ka tööjõuturu olukorda, sest põgenikud on soovivad tagada majandusliku iseseisvuse on hea hariduse ning töötahtega.


4. Tootmissektoris annavad tooni tarneraskused ja sisendite hinnatõus

Tootmissektoris on praegu pilt kirju. Ühest küljest on nõudlus nii siseriiklikult kui globaalselt hea, teisalt muudab ettevõtete elu keeruliseks erinevate sisendite – tooraine-, logistika-, tööjõu- ja energiahindade – kallinemine ning kättesaadavus. TOP101 edetabeli langejad leiduvad suure tõenäosusega tootmisettevõtete hulgas, mille majandustulemusi võisid mõjutada 2021. aastal kiiresti kasvanud tooraine ning energiahinnad. globaalselt kallinesid toorainete ning energia hinnad. Näiteks kallines vask aasta jooksul 21% ning 2020 aasta kevadest 118%, polüpropüleen üle kahe korra ning liitium lausa 470%. Samuti tegid hiiglasliku hüppe elektri ja maagaasi hinnad. Sellest kuidas suutsid nimetatud riske maandada BLRT Grupp, A. Le Coq AS, Harju Elekter sõltub paljuski nende ettevõtete asukoht 2022. aasta topis.


5. Kiirenenud inflatsiooni mõju finantssektorile on ennustamatu

Finantssektoril on praegu head ajad – tarbimine kasvab ning laenuprovisjonid on väikesed. Aastaga on Coop panga aktsiahind tõusnud 150% ja LHV 108 %, SEB teatas kasumi kasvust ning Swedpank säilitas 2021. aastal eelmise aasta tasemel kasumi. Kuidas mõjutab finantssektorit kiirenenud inflatsioon, kas see võib ühel hetkel kaasa tuua keskpankade meetmed majanduse jahutamiseks ning kuidas mõjutaks see pankade kasumit, on hetkel raske hinnata.


6. Kindlasti Venemaa-Ukraina konflikt mõjutab ettevõtluskeskkonda.

Venemaa alustas veenbruari teises pooles sõda Ukraina vastu, konfliktiga kaasnevad demokraatliku maailmakorra ulatuslikud sanktsioonid, mis omakorda tõenäoliselt jahutavad majandust. Konfliktiga seoses võivad tõusta energiahinnad, kasvab ebastabiilsus ja suurenevad investorite riskid. Venemaa ja Valgevene vastu suunatud sanktsioonid avaldavad mõju loomulikult ka Eesti ettevõtetele, seda eeskätt puid , metallide, naftasaaduste , teravilja kättesaadavause osas.Eesti ettevõtetele pole see esimene Vene kriis ja kindlasti suudetakse kohaneda muutunud olukorraga.Eesti on Euroopa liidu majandusühenduses, mis tagab Eesti ettevõtetele hea ligipääsu maailma ühele suurimale ühisturule.Lühiajaliselt toovad muutused kaasa vajaduse uuendada äriplaane, pikemas vaates muudab see Eesti ettevõtluskeskkonna nn. kuulikindlamaks.Kas tõsiasi, et Eesti on Venemaa piirinaaber muudab investeeringud Eestisse riskantsemaks? Ma arvan et pigem vastupidi, potensiaalne risk on turule alati teada olnud ja USA presidendi viimaste päevade avaldused pühenduda järjekindlalt iga ruutmeetrit kaitsmisele NATO idatiival on Eestile pigem positiivne.


7. Võib olla kindel, et TOP101 koguväärtus 2022. aastal kasvab

2021. aastal kasvas majandus Eestis ca 8% ning globaalselt 5,8%, samuti taastusid välis- ning sisenõudlus peale 2020. aasta langust hoogsalt. Sisenõudlust mõjutas jätkuvalt ka Covid,pensionireform ning tehnoloogiasektorisse tehtud investeeringud. Kokkuvõttes võib kahtlemata väita, et see kasvatab ka kohalike tippettevõtete koguväärtust.Venemaa agressiooni mõju Ukrainale avaldub Eesti TOP101 s aasta pärast, milline saab mõju olema saame esialgse hinnangu anda juba mõne kuu pärast.


Comentários


bottom of page